Atopický ekzém

není kožní onemocnění!

aktuální verze z 25. února 2011 (první část | Alergie | Astma)

Zkušenosti ze pěti sezón - podzim/zima 2006 - 2011

 1. Průběh v letech

  Jak již bylo uvedeno v prvním textu, atopický ekzém (dále AE) vzniká obvykle časně po narození a obvykle mizí po 3 roku života.
  AE má sezóní průběh a postupně jeho intenzita klesá. Objevuje se napodzim (září-říjen) a ustupuje před létem (květen - červen). Doba výskytu i rozsah postižení v každé následující sezóně u našich dvojčat klesal. Kromě toho v průběhu sezóny AE nepravildelně kolísá.
  V našem konkrétním případě:
  1. sezóna (1/4 roku života). Ekzém so objevil v listopadu 2006 a zmizel v červnu 2007
  2. sezóna (1 + 1/4 roku života). AE se objevil v listopadu 2007 a zmizel v dubnu 2008
  3. sezóna (2 + 1/4 roku života). AE se téměř neobjevil. Poprvé v listopadu jen mírný náznak v podpaží (slabá zarudlá čárka). Jinak ale zústává suchá kůže na omak hrubá, promazání indulonou denně spolehlivě řešilo tyto příznaky.
  4. na podzim 2009 se již žádné příznaky AE neobjevily. Obě děti mají stravu dotovanou cca 100 mg vápníku denně. Je-li kůže suchá mažeme ji modrou indulonou.
   2010 - Asi v polovině ledna (3,5 roku) se objevila suchá kůže v obličeji, na rukou, v podpaží a na nohách. (Děti si začaly stěžovat na svědění na nohou) Po podání vitaminu D se po 2-3 dávkách (1 kapka infadinu denně) a namazání indulonou se kůže vrátila do normálního stavu.
  5. 2011 - Na začátku února (4,5 roku) se opět objevila suchá kůže v obličeji, na rukou, v podpaží a na nohách. Objevilo se zarudnutí tváří a podpaží. Po podání vitaminu D se po 3 dávkách (1 kapka infadinu denně) a namazání indulonou se kůže vrátila do normálního stavu.
  Strava od 2 let (po druhé sezóně) začínáme ráno "flaškou" Nutrilonu pepti (nyní s novým názvem "Nutrilon Allergy Care"), pak s vyjímkou mléka bez omezení - sýry, lučina, jogurty, čokoláda, ovoce (jahody, jablka, pomeranč, i do citron si olízly), maso všeho druhu, limonády (Jupík), oříšky. Konzumace byla v obvyklé míře. Každá z těchto rizikových potravin byla zařazována postupně za bedlivého pozorování, zda nedojde k projevu AE (tzv expoziční test). Žádná alergická reakce nebyla pozorována.
  Od 3 let strava bez omezení. Po některých potravinách se objevilo dočasné (pár hoidn) zarudnutí v obličeji. Koupání skoro každý den ve vaně. S vyjímkou mytí hlavy oblíbená a vyžadovaná atrakce. Do vody přidáváme občas pro zpestření sůl (chlorid sodný). Jako první jsme vyzkoušeli tu mrtvého moře, posléze jsme použili i barevné parfémované (modrá/eukalyptus, červená/květiny, žlutá/citron) s napětím jsem čekali co to na kůži udělá - nic. Občas dáme syrovátku a vyjímečně eukalyptovou pěnu.
  Solná jeskyně. V průběhu druhé sezóny jsem několikrát pobyli/y v solné jeskyni. V průběhu 2 měsíců (únor-březen: 8 návštěv) ekzém začal mizet až v dubnu zmizel definitivně. Bohužel tato procedura se týkala obou dětí, takže posouzení vlivu je obtížné.
 2. Co si o tom myslím?

  Již na začátku, když jsem se probíral literaturou, tam mi vrtala hlavou sezónost AE

  Vitamin D (kalciferol) a vápník (kalcium)

  Průběh AE odpovídá hladině vitaminu D v těle. S vitamínem D je úzce spojen metabolismus vápníku (Ca). O významu vápníku ve výživě, zejména míře jeho přidávání, se vedou odborné diskuze. Denní doporučený přídavek se pohybuje od 100 do 800 mg. Vzhledem k tomu, že přebytek vápníku může být příčinou tvorby kamenů (např. ledvinových), tak jsme zvolili dávku 100 mg Ca/den (to odpovídá 250 mg CaCO3).
  Otázkou je přidávání vitaminu D. Jde o vitamin rozpustný v tucích, který je třeba užívat opatrně ve spolupráci s lékařem (ostatně je lékařský předpis). Při posledním výsktytu (3 sezóna - 2 + 1/4 roku života) jsme 3× týdně (út, čt, so) dávali jednu kapku (800 m.j.) do raního nutrilonu po dobu 1 měsíce. To je "běžná dávka" viz příbalový leták, při léčení se může krátkodobě jít na 40 000 m.j. Průkaznost účinku je sporná, protože výskyt AE byl, jak již zmíněno, nepartný a test neměl kontrolu - dostávaly ho obě děti. Od té doby již AE nebyl pozorován, takže zatím nemáme možnost nasazení vitaminu D zopakovat.

  Nepravidelné krátkodobé kolísání

  To odpovídá stavu patrně imunitního systému. V okamžiku kdy imunitní systém "řeší" nějakou příhodu (infekce, očkování) nastupuje (je probuzen) AE. To, že se objevuje i za klidu odpovídá tomu, že likvidace infekce nemusí vždy dospět do stavu nemoci (= projev nepříznivéých příznaků). Tomu by odpovídalo i to, že projev AE se v druhé sezóně střídal u obou dětí, takže výživa a ostatní společné faktory (koupání,venčení, pocení ...) asi lze vyloučit.
 3. Teorie

  Mám-li shrnout naše poznatky našeho "vědeckého bádání" (spíš ve stylu "Dvou písařů", než pánů Jánského či Fleminga), tak bych AE charakterizival, jako časnou střevní alergii způsobenou nedostatečností trávicího systému
  Míra alergie je přímo úměrné síle a době trvání alergické reakce (expozice). Jak jsem již psal v první části, čím dříve se nasadí dieta, tím asi bude mírnější a kratší následující průběh. Po spouštěcím alergickém impulzu (v našem případě patrně náhradní stravou po kojení - ač byla HA) jsme nepozorovali žádné problémy s ostatními potravinami. Alergie pokračující na základě imunologické paměti je postupně utlumována přirozenými mechanismy (imunosuprese) imunitního systému.
  Významným faktorem asi bude úloha vápníku a vitaminu D a možná zinku, které podporují imunitní systém. Jejich přirozený dostatek v letním období (míněn hlavně vitamín D) povede ke zlepšení/vymizení AE. Podobně návštěvy u moře v zimním období. Vlastní problém ve střevech mít sezóní průběh asi nemůže. Naopak by se dalo očekávat, že v létě dojde ke zhoršení vlivem vysoké koncentraci alergenů (pylů) ve vzduchu, to jsme však nepozorovali. Z toho plyne, že hlavní roli bude hrát vitamin D. Ten se zimním období dostává na minimum (zhoršení následovalo delšímu období bez možnosti slunění vlivem oblačnosti nebo mrazů) a jeho podání ve formě Infadinu bezprostředně potíže odstraňuje.
 4. Co by si měl čtenář "odnést"

  Poklud se v tom co jsem sepsal moc nemýlím, tak řešení AE mají ve svých rukou rodiče sami.
 5. Závěrem

  Po úvodní fázi zděšení jak z projevů nemoci, tak ze strany "odborného" léčení. Se situace zlepšila. Jednak tím, že léčit si AE můžeme sami. Druhak tím, že "léčba" je spojena se zábavnými atrakcemi (solná jezkyně, koupání v barevné vodě) a je tak blíže lázním než očistci (=zbytečná dieta, kortikoidy, obděry krve...). Takže to vypadá, že po druhé sézóně to máme za sebou.

© 2009 Pavel Piskač

Valid XHTML 1.0 Transitional