Pylová alergie

aktuální verze z 6. dubna 2013 (Atopický ekzém | Atopický ekzém II. | Astma)

Moto: Pokud máte pylovou alergii pak vězte, že lékaři vás nebudou ani tak léčit, jako s vámi experimentovat.

Příčina, popis

Alergický projev má na svědomí HISTAMIN. Jeho uvolnění způsobuje reakce imunitního systému na pyly.
Imunitní systém ač velmi důmyslný v mechanismech obrany před všemožnými škůdci (do virů, přes bakterie, plísně, prvoky, až po dřevěnou třísku), bohužel, nemá rozum.
Pyly jsou neškodné a bojovat s nimi nemá smysl. Navíc z toho obrovského množství pylů bojuje jen s některými.
Asi je bez diskuze, že jde o chybu jejíž příčina není přesně známa a jejíž náprava dosud také není známa.

Průběh

Já jsem pylovou alergii dostal v 5 letech (1970). Od té doby jsem každoročně měl poměrně silné obtíže od začátku května do konce srpna.
Každoročně jsem na alergologii absolvoval testování tzv. Prickovy testy - to se na kůži na ruce kápne kapička rozkoku alergenu a jehlou se propíchne kůže. Pak se čeká 15 minut na reakci. Dojde-li k zarudnutí nebo tvorbě bílého pupínku - je alergen pacientovi přidělen.
Spolehlivost testu je celkem dobrá (nikoliv 100%), ale získaná informace nemá moc velkou cenu. Stejného (ne-li lepšího) výsledku lze dosáhnout expozičním testem (princip viz atopický ekzém) nebo sledováním pylové služby. Obecně lze vypozorovat, že míra alergie odpovídá teplu a suchu (to je pylů v ovzduší hodně), když se ochladí nebo zaprší, tak potíže významně ustoupí.
V průběhu času se alergie může měnit - na některé pyly vymizí na jíné se objeví. U mne docházelo k posunu alergického období (červen - srpen)

Naše děti mají alergii taktéž - ostatně je to v případě atopického ekzému prognostikováno. Navíc mají genetickou dispozici z otcovy strany. Alergie se projevuje překvapivě časně (únor, březen), takže půjde o pyly stromů (líska, bříza, vrba). Co je to přesně jsme netestovali (viz výše). Projev je mírný a antihistaminika ho řeší rychle a snadno.

Léčba?

Desinzibilizace

Kromě zmíněných testů jsem opakovaně (1973-1991) podstupoval tzv desenzibilizaci - to se v zimě pravidelně vpichuje pod kůži směs extrahovaných alergenů ve stoupající koncentraci. Dva roky se desenzibilizovalo pak byla rok pauza.
Toto zvěrstvo je hodné Dr. Mengeleho - ruka totiž postupně více otéká (až na 2 násobek objemu) je horká a otok bolí - jak jinak, když je tam vyvolána imunitní reakce. Riskuje se anafylaktický šok.
V průběhu této léčby se na projevech nic nezměnilo - alergologové se neobtěžovali tuto metodu vyřadit jako neúčinou. Nakonec jsem další desenzibilizaci odmítl sám.

Akupunktura

V letech 1981 a 83 jsem byl léčen akupunkturou. To se zapichovaly tenké jehly do ruky. Docházelo se dvakrát týdně asi jeden měsíc na začátku jara. Ani po této léčbě nedošlo k žádnému viditelnému zlepšení.

Alergenová abstinence

Jediná rozumná rada od alergologa - vyvarovat se alergnenů. V případě travních pylů - rada knížecí. Takže v inkriminovaném období odjet k moři, nebo se chodit koupat na koupiliště a nebo nejhůře k rybníku - tam nula od nuly pojde. Dále oplachovat si obličej vodou a nosi sluneční brýle, pokud možno co největší a přiléhající k obličeji.

Antihistaminika

Jelikož se ví že projev alergie má na svědomí HISTAMIN, tak se na potlačení příznaků používají látky jež jeho uvolňování potlačují = ANTIHISTAMINIKA. Na počátcích mé alergie byla antihistaminika v plenkách. V do roku 1990 byly k dispozici jen dva přípravky Tavegyl (občas se ho podařilo sehnal na přespis - babička byla penzionovaná lékařka, občas ho přivezl otec ze západního Německa) a Fenistyl (na mě nefungoval) Od roku 1995 jsem užíval Claritine (dnes je volně prodejný) ale to už jsem alergii v podstatě neměl...
Dnes je situace o hodně lepší. Na poli antihistaminik kraluje 3 generace a je bez problémů dostupná všem. Kromě léčby při potížích se občas praktikuje celosezónní používání - tohoto experimentu bych se dlouhodobě obával, protože se tím ruší přirozená funkce histaminu v imunitním systému.

Ekonomika

Optimismus předchozího odstavce musím zmírnit. Výroba, distribuce a prodej léků je miliardový BUSINESS.
Antihistaminikům kraluje Desloratadin - známý jako AERIUS. Je na lékařský předpis a vždy s doplatkem. Doplatek se však týká jen neinformované části veřejnosti.
V ČR funguje institut Generické Substituce. To znamená, že pacient má právo požadovat obdobný lék místo původně předepsaného. Lékárník má právo toto pacientovi nabídnout.
Takže v lékárně můžete v případě Desloratadinu dostat kromě AERIUSu jiné v podstatě plně ekvivalentní léky bez doplatku.
Na tomto místě se nabízí typicky česká námitka, že ty léky bez doplatku (za sirup AERIUS chtěli doplatek 180 Kč za balení) jsou méně kvalitní.
Vězte, že sirup JOVESTO 0,5 mg/ml vyrábí švýcarská firma SANDOZ (ta co vyráběla TAVEGYL, jež mi jako jediný účinně leta pomáhal) a ta má prokazatelnou praxi ve výrobě antihistaminik.

Statistika

Když jsem byl malý, tak jsme byli ve třídě asi 4 alergici (10%). Dnes se uvádí o hodně větší číslo.
Je otázkou nakolik je to lepší diagnostikou (dle definice: "zdravý člověk je jen špatně vyšetřený pacient") nebo zda se alergie jako nemoc rozrůstá.
Situace se zlepšila pravidelným sekáním trávy (v Praze). Na druhou stranu jako dítě si nepamatuji, že by na autech nebo v loužích byl vidět světle žlutý pyl (řepka olejka (:-))

Závěrem

Vzhledem je "celoživotní" zkušenosti a zásadě, že na svých dětech budu experimentovat jen já nebo lékaři pod mým dozorem, jsme léčbu alergie omezili
  1. na tlumení projevů antihistaminiky
  2. minimalizaci alergenů snížením prašnosti v bytě (viz Atopický ekzém)
  3. nošením slunečních brýlí v sezóně
  4. pobytem u moře
  5. sledování odborné literatury - jestli se tam konečně něco zajímavého neobjeví
Rozhodně odmítám desenzibilizaci (někdy prezentovanou jako vakcinace). Osobně si myslím, že mi to akorát rozhodilo imunitní systém. Alergie mi "skončila" v roce 1991 takovým kuriózním způsobem (= pochybuji, že by to věcně souviselo, ale dodnes mne to pobaví, když si na to vzpomenu).
Byl jsem testován na alergeny a výsledkem bylo, že jsem alergický na "podzimní směs". Takže budu desenzibilizován podzimní směsí. Namítl jsem, že alergii mám už 20 let v období červen - srpen a to, že mi jako podzim nepřipadá. Odpověd byla cosi ve smyslu "Hvězdy nelžou Bo-bo". Takže jsem podepsal do zdravotní dokumentace, že odmítám léčbu. A alergologii opustil středem - "Ani kapka krve, nazdar!"
Následující rok jsem na obvyklou alergii čekal marně - spotřeboval jsem jen 2 tablety TAVEGYLu (od roku 1995 nahrazen CLARITINem) a u toho zůstalo dodnes.

© 2013 Pavel Piskač

Valid XHTML 1.0 Transitional