Řecko - Řecká republika

(Hellas/Ellada - Elliniki dimokratia)

 


Základní zeměpisné údaje

Řecko leží v jihovýchodní Evropě, sestává z pevninské části (s poloostrovem Peloponés na jihu) a z několika velkých a velkého počtu menších a nejmenších ostrovů. Zaujímá jižní výběžek Balkánského poloostrova mezi 36° a 41° severní šířky a mezi 20° a 26° východní délky. Na severu hraničí s Albánií, Jugoslávií, Bulharskem a Tureckem, na západě, jihu a východě je obklopeno moři.

Řecké území je poměrně malé, měří 131944 km2 (jen o málo větší než území bývalého Československa - 127896 km2). Jestliže ovšem k němu připočteme plochu přilehlých moří, pak vzroste rozloha na cca 400000 km2. Z celkové plochy souše zaujímají ostrovy 25166 km2 (asi jednu pětinu). Tato celková plocha je pro srovnání menší než Morava (26095 km2). Moře se zařezává na západě Korintským zálivem hluboko do pevniny a rozčleňuje především východní a jižní pobřeží v mnohé poloostrovy a zálivy. Z 15021km řeckého pobřeží lemuje celých 11000km více než 2000 ostrovů. Oproti tomu suchozemská hranice je dlouhá jen 1170km (s Albánií 247km, s Jugoslávií 246km, s Bulharskem 475km a s Tureckem 203km).

Pevninská část Řecka je na západě značně hornatá, pro východ je charakteristické poměrně ploché pobřeží s přirozenými přístavy. Pohoří dosahují většinou výšky přes 1000m a často i přes 2000m.

Nejvyšší hora Řecka, známý Olymp, se zdvíhá do výšky 2917m nad mořem.

Hlavním městem Řecka jsou Athény.

 


Obyvatelstvo

V Řecku má téměř 10 miliónů obyvatel, osídlení je však velmi nerovnoměrné. V pobřežních nížinách, v athénské a soluňské oblasti je hustota okolo 220 obyvatel/km2, průměr na celé Řecko je o něco méně než 75 obyvatel/km2.

Obyvatelstvo Řecka je složeno 98,5% z Řeků. Nevelké menšiny tvoří zejména Turci (0,8% v Thrákii, na Rhodu a na Kóu), Bulhaři (0,3% v Makedonii), Arméni a Valaši v Thesálii.

Vzemi jsou zhruba 4 milióny výdělečně činných osob, z nichž 40% pracuje v terciární sféře (správní aparát, služby, obchod, doprava, cestovní ruch), 30% ve výrobním sektoru, 27% v zemědělství, lesnictví a rybolovu.

Asi třetina obyvatelstva žije ve venkovských sídlech. Jsou to většinou hustě obydlené vesnice, pro jejichž vznik je rozhodující výskyt pitné vody; studna se zpravidla nalézá ve středu vesnice. Osamělá stavení se vyskytují jen zřídka.

Nejvíce měst je ve východní části řecké pevniny. Jde převážně o malá a střední města, která jsou nakupena těsně na sebe. Velkoměst spočtem obyvatel více než 1000000 je pouze šest:

Jedinou oficiální řečí v zemi je novořečtina. Vyvinula se přímo ze starořečtiny a je také psána stejným písmem, přesto se v gramatice velmi liší. Ve městech a na místech soustředěného turistického ruchu se běžně domluvíte anglicky, se staršími osobami případně i německy.

Vobzvláště těžkých dobách měla řecká ortodoxní církev, jak v soukromém, tak i ve veřejném životě nezastupitelný vliv, který využívala i v boji za sjednocení země. Od roku 1833 je církev nezávislá. Hlavou církve je arcibiskup (metropolita) athénský. Ostrovy Dodekanesos a mnišský stát Athos, sjednocené s Řeckem v letech 1912-1913, spadají ještě dnes pod jurisdikci patriarchátu v Konstantinopoli.

Kolem 98% obyvatelstva se hlásí k řecké ortodoxní církvi, zbytek tvoří muslimové (1,3%), protestanti, katolíci (italské dědictví na Kykládách) a židé.

 


Státní zřízení

Po svržení vojenské diktatury v roce 1974 se na základě plebiscitu a ústavy Řecko stalo republikou s parlamentárně-demokratickým zřízením. Řecká vlajka má v levém horním rohu bílý řecký kříž a ostatní plochu vyplňuje devět vodorovných pruhů střídavě světlemodré a bílé barvy.

Řecko je rozděleno do 10 regionů (řecky diamerismata):

Kréta je tedy jedním ze samostatných diamerismatů a dělí se na čtyři nomi:

Hlavním městem Kréty je Heraklion (někdy též psáno foneticky Iráklio), hlavním městem všech nomi jsou města stejného jména.

 


Hospodářství

Základem řecké ekonomiky je zemědělství, i když jeho podíl na národním důchodu klesá. Asi 25% ekonomicky činných obyvatel pracuje v zemědělství. Pěstuje se pšenice, ječmen, kukuřice, rýže, víno, tabák, bavlna, cukrová řepa, ovoce, jižní plody, fíky, ořechy, mandle, rajská jablíčka a okurky. Významnou plodinou jsou již od pradávna olivy. V chovu dobytka převládají ovce, kozy a drobná domácí zvířata. V přímořských oblastech je samozřejmě rozšířen i rybolov.

Vprůmyslu a řemeslech je zaměstnáno cca 30% ekonomicky činného obyvatelstva. Průmysl je potravinářský, spotřební, textilní, částečně strojírenský, chemický a kovozpracující. V současné době je zaměstnáno cca 40% ekonomicky činných obyvatel ve službách: správní aparát, obchod, bankovnictví, doprava a pohostinství. Prvořadým pro řecké hospodářství se stává cestovní ruch, který se do této oblasti bouřlivě rozvíjí.

 


Doprava

Silniční síť je dlouhá cca 40000 km, železniční síť je poměrně řídká, asi 2500 km. Autobusové linky doplňují železniční síť. Kromě místních linek, které vedou do všech oblastí, jsou významné i dálkové linky, které spojují všechna velká a střední města. Letecká doprava je organizována především společností Olympic Airways, létá na tuzemských i mezinárodních linkách. V Řecku je celkem 34 letišť pro civilní dopravu, zejména na řeckých ostrovech. Pravidelné letecké linky z České republiky létají jen na mezinárodní letiště v Athénách, chystá se přímé spojení s městem Thessaloniki (Soluň). Lodní doprava je velmi hustá, obchodní loďstvo má cca 3000 obchodních lodí s celkovou nosností přes 50 miliónů tun. Trajektová doprava je mezi pevninou a ostrovy i mezi ostrovy navzájem. Největším přístavem je Pireus ležící u Athén.